top of page

Začíname s chovom morčiat

Updated: Apr 14, 2021

Stručne o morčatách – čo budeme potrebovať?


Morčatá sú zvieratá, ktoré si získali popularitu u profesionálov či hobby chovateľov po celom svete. Vynikajú svojou jedinečnou povahou, sociálnym správaním aj rôznorodosťou farieb a typov srsti jednotlivých plemien.



Pôvod morčiat


Pôvodne pochádzajú z Južnej Ameriky z oblasti Ánd. Tento malý druh hlodavca má svoju jedinečnú históriu. Morčatá boli domestikované už približne 900 rokov pred naším letopočtom (podľa viacerých zdrojov oveľa skôr). Pravdepodobne už v dávnej histórii boli chované ako domáci maznáčikovia no zároveň ako zdroj obživy a využívali sa rovnako ako platidlo či dokonca svadobný dar, dodnes sa v krajine ich pôvodu využívajú ako pomocník pri rituálnej liečbe a neraz skončia u miestnych obyvateľov aj na tanieri. S príchodom kolonizátorov do Nového sveta si morčatá rýchlo našli cestu aj do toho „Starého“. V Európe sa tešili veľkej obľube, čomu svedčí aj to, že morča mala aj kráľovná Alžbeta l.



Morčatá obľubujeme pre ich mierumilovnú povahu


Morčatá vynikajú svojou mierumilovnou a najmä spoločenskou povahou, čomu sa tešia aj mladší chovatelia. Vzhľadom na to, že sú to sociálne zvieratá, nikdy by sme ich nemali chovať samostatne a ako inak, najlepšie sa cítia medzi svojimi, teda ďalšími morčatami.



Ak chceme vytvoriť funkčnú skupinku ideálny je chov rovnakého pohlavia no asi najlepšou voľbou je chov kastrovaného samčeka s nekastrovanou samičkou (alebo samičkami). Mali by sme sa vyvarovať spoločnému chovu s králikmi, tieto zvieratá, napriek tomu, že v mladom veku spolu môžu vychádzať v období dospievania sa stávajú viac teritoriálne (najmä králiky) a svojho spolubývajúceho by mohli začať utláčať, ba dokonca mu spôsobiť aj vážne poranenia – v tomto smere na to doplácajú najmä menšie morčatá.

 

Vyberáme klietku pre morča


Morčatá sú aktívne a zvedavé zvieratá, preto by sme im mali poskytnúť dostatočne veľký priestor. Vhodná je klietka, ktorá má na dĺžku minimálne jeden meter (ideálne však viac). Morčatá nepatria k obzvlášť obratným zvieratám, preto nie je potrebné mať v klietke vyvýšené miesta, plne im postačí dostatočne veľký priestor na behanie. Priestor im môžeme rozšíriť o výbeh v zabezpečenej ohrádke. Veľký pozor by sme mali dávať najmä na to, aby klietka nebola umiestnená v prievane. Ak chceme morčatá nechať voľne behať po miestnosti uistíme sa, že priestor je pre nich bezpečný – odstránime alebo zabezpečíme kábliky, jedovaté rastliny a čistiace prostriedky...



Rovnako vhodným spestrením života morčiat je aj pobyt vonku. Čerstvá tráva, púpava a iné rastliny (pozor na tie jedovaté) sú vítaným spestrením stravy. Vo výbehu však nezabúdame na to, že potrebujú úkryt pred slnkom, dostatok pitnej vody a klietku by sme mali zabezpečiť voči predátorom.

Svoje potreby si svojsky odkomunikuju


Morčatá nepatria k extra hlučným spolubývajúcim, no mali by sme sa pripraviť na to, že ak niečo chcú vedia si to náležite vypýtať svojim pískaním – najmä ak ide o potravu či obľúbenú maškrtu. Za pozorovanie určite stoja aj ich rôznorodé zvukové prejavy, ktorými dávajú najavo svoju náladu a zároveň komunikujú s inými členmi morčacej rodiny či „svojim človekom“.



Správne vybraná podstielka zvyšuje komfort vášho morčaťa


Podstielka v klietke by mala byť mäkká a dobre nasiakavá, aby morčatá udržala v suchu. Vodné sú hobliny (nie piliny), papierové podstielky, prípadne pelety pokryté vrstvou hoblín, aby nevznikali otlaky na labkách. Morčatá sa na rozdiel od králikov len zriedka dokážu naučiť vykonávať potrebu na jedno miesto, kde by sme inak umiestnili záchodík, preto by sme mali rátať s tým, že podstielku bude potrebné v pravidelných intervaloch vymieňať. Je to nutné, nakoľko vo vlhkom prostredí sa rýchlo množia baktérie a plesne, ktoré by mohli ohroziť zdravie našich morčiat. Ak chceme zabrániť zvýšenému zápachu môžeme využiť produkty na jeho elimináciu, ktoré prirodzenou cestou blokujú enzým ureáza.



Základnou výbavou ubikácie morčiat by mala byť napájačka s čerstvou vodou, ktorú môžeme obohatiť o vitamín C, ktorý morčatá potrebujú, chýbať by nemali ani misky na čerstvú zeleninu a granuláty či zmesi. Senník by mal mať dostatočne úzke mriežkovanie, aby sa v ňom morčatá nemali možnosť zaseknúť. Ako spestrenie prostredia môžeme využiť mostíky z dreva či iné zariadenie, ale pozor, neustále myslíme na to, že sú to trocha neohrabané zvieratká.



Morčatá však netrávia celý život v klietke, ak je potrebné vyhľadať veterinára či už prevenčne alebo účelovo alebo ideme s morčatami na krátku dovolenku, skvelým pomocníkom bude dostatočne veľká prepravka.

452 views0 comments

Comentarios


bottom of page