top of page

Andulka – Melopsittacus undulatus


Papagájec vlnkovaný, všeobecne známy ako andulka (Melopsittacus undulatus), je malý druh papagája pochádzajúci z Austrálie. Vďaka jeho rozšírenej popularite v mnohých krajinách sveta je jedným z najobľúbenejších domácich miláčikov.  

 

1. Základné informácie o andulkách:

Dĺžka: Priemerne 18 cm

Váha: Okolo 30-40 gramov

Dĺžka života: Pri správnej starostlivosti sa dožijú 10 až 15rokov, niekedy aj viac

Farby: Najčastejšie sa vyskytujú vo farbách ako zelená, modrá, žltá, šedá, fialová, alebo v ich kombinácii


Pohlavné rozlíšenie: Pohlavie anduliek sa dá rozlíšiť podľa farby ozobia (oblasť nad zobákom). Samice ho majú v dospelosti béžové, až hnedasté, samci modrasté.

 

2. Objavenie, šľachtenie a farebné mutácie

Andulky pochádzajú z Austrálie, kde žijú vo veľkých kŕdľoch na otvorených savanách, polopúštiach a suchých trávnatých oblastiach, a preto sú andulky známe svojou odolnosťou a schopnosťou prežiť v rôznych podmienkach.


Andulky boli prvýkrát objavené Európanmi v 18. storočí. Prvý záznam o nich v Európe pochádza z roku 1805, keď sa európski prírodovedci začali zaujímať o tieto malé, farebné papagáje. Až v roku 1840  boli andulky prvýkrát dovezené do Európy anglickým ornitológom Johnom Gouldom. Andulky si rýchlo získali popularitu v Európe vďaka svojej žiarivej farbe, priateľskej povahe a schopnosti napodobňovať zvuky. Do konca 19. storočia sa stali obľúbeným domácim miláčikom, najmä v Anglicku a ďalších častiach Európy. Od začiatku 20. storočia začali chovatelia anduliek experimentovať s šľachtením, čo viedlo k vzniku ich mnohých farebných mutácií. Pôvodná zeleno-žltá farba divokých anduliek sa rozšírila o ďalšie farebné varianty, vrátene modrej, bielej, žltej a ďalších odtieňov.

3. Povaha a správanie

Andulky milujú spoločnosť a sú známe svojou zvedavosťou a hravosťou. Radi komunikujú s ľuďmi aj inými vtákmi a sú veľmi priateľské. Sú zvedavé a potrebujú dostatok stimulácie, aby sa nenudili. Sú veľmi prítulné, radi sedia na ruke alebo ramene a reagujú na hlas svojho majiteľa.

Majú tendenciu byť dosť hlasné, najmä ak sú šťastné alebo vzrušené. Milujú vydávať rôzne zvuky, napodobňovať reč, a niekedy sa môžu naučiť zopár slov alebo fráz.


Andulky sú veľmi spoločenské a osamelosť im môže spôsobovať stres a úzkosť. Preto sa neodporúča chovať ich osamote. Najlepšie je chovať ich vo dvojici, alebo v menšej skupine. Chovať ich spolu s vtákmi iných druhov, ako sú kanáriky, zebričky alebo iné malé papagáje je možné, ale treba byť opatrný a sledovať ich správanie. Každý vták má svoju jedinečnú povahu a niektoré andulky môžu byť teritoriálne, alebo agresívne voči iným druhom.


„Nafukovanie“ (tzv. „čuchorenie“ peria) je jedno zo špecifických správaní anduliek. Andulky sa môžu nafukovať z rôznych dôvodov, môže to znamenať pohodlie, reakciu na chlad, únavu, alebo dokonca chorobu. Nafukovanie peria je pre andulky bežný spôsob, ako si udržiavať telesnú teplotu, najmä keď sú v pokoji, alebo spia. Môže tiež signalizovať emocionálne stavy, napríklad pohodu, nervozitu, alebo pocit ohrozenia. Preto je dôležité venovať pozornosť kontextu, v ktorom sa toto správanie vyskytuje, a sledovať iné prejavy, ako sú pohyb, zvuky alebo interakcie s inými andulkami, alebo ľuďmi. Ak ste si všimli, že vaša andulka sa často nafukuje a zároveň vykazuje iné netypické správanie, ako je apatia, strata apetítu, nadmerné spanie alebo zmeny v dýchaní, môže byť dobré konzultovať to s veterinárom, aby ste vylúčili zdravotné problémy. 

4. Starostlivosť

Starostlivosť o andulky zahŕňa zabezpečenie vhodnej klietky, vyváženej stravy, dostatok stimulácie a socializácie. Andulky potrebujú kvalitné krmivo, čerstvú vodu a čisté prostredie, aby zostali zdravé a šťastné.

  • Klietka. Klietka by mala byť čo najväčšia, aby mala andulka dostatok miesta na pohyb a lietanie. Umiestnite klietku na miesto, kde je dostatok prirodzeného svetla, ale nie na priamom slnku. Klietka by mala byť umiestnená v blízkosti vašej činnosti, aby boli vtáky s vami spojené. Vyhnite sa prievanu, miestam s vysokou vlhkosťou alebo nadmerným hlukom. Klietku a jej vybavenie pravidelne čistite.

  • Bidielka a vybavenie klietky. Rôzne druhy bidielok sú dôležité pre zdravie anduliek. Najlepšie sú bidielka z prírodného dreva s rôznou hrúbkou, ktoré podporujú prirodzené opotrebovanie pazúrov a posilňujú nohy. Hračky sú pre andulky dôležité, aby sa nenudili a zostali aktívne. Vhodné sú zrkadlá, hojdačky, rebríky, krúžky, zvončeky a iné interaktívne hračky. Misky na krmivo a vodu by mali byť umiestnené tak, aby sa do nich nedostal trus. Odporúčame zaobstarať andulke kúpeľníčku do klietky. Kúpanie je pre ne nielen zábava, ale aj dôležitá súčasť starostlivosti o perie a udržiavania čistoty.

  • Krmivo. Základom stravy anduliek sú semenné zmesi špeciálne určené pre malé papagáje. Môžu obsahovať rôzne semená, ako proso, lesknicu, ovsené vločky a ľanové semienka, nevyhnutný je tiež neustály prístup ku gritu. Pridajte do stravy aj čerstvú zeleninu (napríklad mrkvu, špenát, brokolicu, listovú zeleninu) a občas aj ovocie (ako jablká, hrušky, bobuľoviny). Vyhnite sa avokádu a čokoláde, ktoré sú pre andulky toxické. Príležitostne je vhodné podávať aj vaječné krmivo (vajíčkové zmesi – najmä v období preperovania a hniezdenia) a minerálne doplnky (napríklad sépiovú kosť) na podporu zdravých kostí a peria.

Pokiaľ ide o skvelé nápady pre domácich miláčikov, andulka je výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú aktívneho, priateľského a zábavného spoločníka.


Vypracovala: Monika Lucskaiová, ambasádor Super zoo, Super zoo Moldava nad Bodvou

90 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page