top of page

Ako na zdravé rastliny v akváriu



Vonku je jeseň a s tým je spojené žltnutie a opadávanie listov. Presne to by nemal byť váš problém v akváriu za žiadneho ročného obdobia. Prečo mať živé rastliny v akváriu a aké sú vhodné podmienky pre zdravý rast sme si bližšie spomenuli v článku Akváriové rastliny. Poďme sa spolu pozrieť ako udržať celoročne krásne zafarbené listy vašich rastliniek.


Hnojenie    

Dôležitým aspektom ako udržať rastlinky stále v krásnej farbe, schopné prosperovať a rozrastať sa je hnojenie. Vodné rastliny využívajú na rast dusík a fosfor, ako aj draslík, železo, horčík, mangán a ďalšie prvky. Väčšina dusíka a fosforu pochádza z potravy a odpadu rýb, avšak ďalšie prvky sa musia do akvária pridávať pravidelne. Samotné dávkovanie hnojiva je často pre mnohých, najmä začínajúcich akvaristov nemalou výzvou, ale nebojte, s nami to hravo zvládnete. Existujú hnojivá, ktoré stačí aplikovať raz mesačne, no husto zarastené nádrže a najmä s náročnejšími druhmi budú vyžadovať oveľa dôslednejší prístup. Hnojivo možno podávať v tekutej alebo granulovanej forme. Sú prípravky, ktoré obsahujú komplex potrebných živín ako napríklad Tetra PlantaMin no tiež prípravky, ktoré obsahujúce len účelovo vybranú zložku (využívajú sa často účelovo, ak presne vieme, čo v akváriu danej rastline chýba).


Oxid uhličitý - CO2

Prečo rastliny potrebujú CO2? Odpoveď nám dáva fotosyntéza, v ktorej rastliny získavajú potrebné zložky na rast – samotný uhlík, tvorí asi 50% hmotnosti rastlín (po odrátaní vody), je teda rozhodujúci pre stavbu ich tela a teda aj rast. CO2 sa prirodzene vyskytuje a vytvára v prostredí vášho akvária dýchaním rýb a rozkladom organického materiálu atď. Pri jeho dodávaní a kvalitnom osvetlení sa výrazne stimuluje rast rastlín, farebnosť a celková životaschopnosť. Dokonca aj rastliny, ktoré by prežili bez akéhokoľvek dodatočného CO2, môžu začať rásť oveľa rýchlejšie.


Pár tipov kedy čo pridať 

Nezabúdajte, že predtým ako pridáte prípravok je lepšie si vodu najskôr pretestovať kvalitnými testami a postupovať podľa dávkovania.


  • Staršie listy na rastline sú žlté a vädnú a nové sú svetlo zelené = nedostatok dusíka N.

  • Okraje listov a špičky žltnú = nedostatok draslíka K.

  • Svetlé listy a žilky oproti nim výrazne tmavé = nedostatok horčíka Mg.

  • Listy sú výrazne tmavšie a veľmi ľahko opadávajú = nedostatok fosfátov PO4.

  • Listy rýchlo odumierajú a rastlina má ako keby zastavený rast = rýchlo a efektívne dodať uhlík a je vhodné kombinovať ho s komplexným hnojivom.

  • Deravé listy = nedostatok mangánu Mg (staré deravé listy sa už nepodarí zachrániť ale na nových by sa tento problém už nemal objavovať).

  • Nové listy sú žlté až biele, staršie nažltlé a rastlina ktorá by mala byť za vhodných podmienok červeno zafarbená nie je = nedostatok železa Fe.


Pretrhávanie/zastrihávanie 

Rastlinky, ktoré bujne rastú jedná cez druhú, nelahodia oku. Pravidelné pretrhávanie alebo prestrihávanie nielenže vytvorí oku lahodiacu scenériu, ale aj podporí rast nových zdravých výhonkov. Akonáhle vaša rastlinka vyrástla až príliš vysoko zoberte akvaristické nožnice a odstrihnite ju na požadovanú výšku. Odstrihnutú časť môžete opäť zasadiť. Listy, ktoré začínajú hnednúť jednoducho odtrhnite. Vždy však opatrne aby ste rastlinu nepoškodili alebo celú nevytrhli. Taktiež nezabúdajte odstraňovať odumreté listy, ktoré plávajú na hladine.


Tip na čo si dať pozor 

Niekedy zaujímavejšou otázkou, ako „na čo si dať pozor“ je skôr „na koho“. Častou odpoveďou sú prísavníky alebo slimáky. Ich ústočká sú síce nápomocné pri čistení akvária, avšak vedia aj nepekne poškodiť listy, rovnako tak mnoho iných druhov rýb si zvykne spestrovať jedálniček rastlinami.


Ak nechcete pridávať hnojivá kvôli možnému rastu rias máme pre vás zaujímavý fakt: zdravé a rastúce rastliny sú jedným z najlepších konkurentov rias – ak sa darí rastlinám, prirodzene potláčajú riasy. Rastliny sú teda v každom smere, či už vizuálnom alebo chemickom, nášmu akváriu veľmi prospešné. Pravidelné hnojenie a dopĺňanie prospešných živín im veľmi pomôže. Treba mať však na pamäti, že je potrebné mať adekvátne osvetlenie, filtráciu a kvalitu vody. Všetko totiž so všetkým hrá. Ak všetky tieto aspekty budú v rovnováhe, bude sa dariť rastlinkám vo vašej vodnej nádrži.


Vypracovala: Bc. Andrea Zacherová, predajca senior Super zoo Kysucké Nové Mesto, ambasádor Super zoo

101 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page